Bruksisms – nekontrolējama zobu griešana miegā

Zobu griešana jeb bruksisms ir diezgan izplatīta parādība mūsdienās. Pamatā zobu griešana notiek miega laikā. Daudzi par to nemaz nenojauš līdz mirklim, kad kāds ģimenes loceklis to ievēro un pasaka. Zobārsts noteikti informēs Jūs par bruksismu, ja redzēs zobu nodilumu, kas nav rakstirīgs konkrētam vecumam.

Kas ir bruksisms?

Bruksisms ir zobu stingra sakošana un rīvēšana. Parasti bruksisms ir novērojams stresa periodā. Nakts laikā visi cilvēki kustina žokļus, taču bruksisma gadījumā muskuļi ir sasprindzinājumā un zobi kontaktā.

Ar ko bruksisms ir bīstams?

Regulārās berzes un stipras sakošanas dēļ zobiem ir liela slodze, tie pastiprināti dilst un veidojas plaisas. Dilst un lūzt arī plombes un protēžes. Bruksisms var izraisīt arī locītavu, sejas muskuļu, zobu un galvas sāpes. Tas var sagādāt problēmas ne tikai pašam cilvēkam, bet arī traucēt miegu ģimenes locekļiem, jo zobu griešana parasti ir sadzirdama.

Ko darīt bruksisma gadījumā?

Ja Jums ir aizdomas par bruksismu, vajadzētu griezties pie zobārsta. Ārsts apskates laikā varēs noteikt bojājumu apmēru un ieteiks labāko risinājumu. Speciāla nakts kape palīdz novērst zobu nodilumu, samazina muskuļu sasprindzinājumu un slodzi zokļu locītavām nakts laikā. Tā tiek izgatavota individuāli zobu tehniskajā laboratorijā pēc Jūsu žokļa nospieduma. Nakts kape cieši pieguļ zobiem un palīdz vienmērīgi sadalīt slodzi.

Kā kopt nakts kapi?

Nakts kape var būt mīksta vai cieta. Cietas kapes izgatavo intensīvas zobu griešanas gadījumā. Sākumā nakts kape varētu izraisīt nelielu diskomfortu, taču pie tās parasti diezgan ātri pierod. Nakts kapi ievieto mutē vakarā pēc zobu tīrīšanas un izņem no rīta. Tā ir rūpīgi jānomazgā ar zobu birsti un ziepēm. Glabā sausā veidā specializētā traukā.

Ja Jums ir aizdomas par zobu griešanu nakts laikā, vajadzētu griezties pie zobārsta. Tikai savlaicīgi atklājot bruksismu ir iespējams novērst tā sekas.

Aizdomas par bruksismu? Piesakiet vizīti zvanot (+371 26557021) vai izmantojot mūsu kontaktformu.

Izsaki savas domas