Izņemamās zobu protēzes senioriem

Pastāvīgi zobi mums kalpo no 6-12 gadu vecuma visa mūža garumā. Dzīves laikā zobus var zaudēt dažādu iemeslu dēļ. Tāpēc gados vecākiem cilvēkiem parādās nepieciešamība pēc zobu aizvietošanas. Pateicoties mūsdienu zobārstniecībai un jaunākām tehnoloģijām trūkstošus zobus var aizvietot ātri un vienkārši.

Kāpēc ir svarīgi aizvietot trūkstošu zobu?

Zoba trūkums ne tikai traucē estētiku, bet arī apgrūtina barības sakošļāšanu un negatīvi ietekmē runas funkciju. Ilgstoša zobu trūkuma gadījumā notiek sakodiena deformācija un veidojas sejas arimetrija, cilvēks sāk izskatīties vecāks. Pēc zoba raušanas žokļa kaulam netiek nodrošināta pietiekama slodze, līdz ar to samazinās kaula apjoms.

Trūkstošā zoba atjaunošanas veidi

Mūsdienās eksistē divi zobu protēžu veidi – izņemamās un neizņemamās. Izņemamās zobu protēzes jeb zobu plates ir optimāls risinājums gados vecākiem pacientiem. Tas ir ievērojami lētāks zobu protezēšanas veids par neizņemamām protēzēm. Izņemamās protēzes var būt totālas vai parciālas jeb daļējas. Totālas plates tiek izgatavotas gadījumos, kad mutes dobumā vairs nav palicis neviens zobs. Protēze piesūcas pie mutes dobuma gļotādas un tas nodrošina plates turēšanos. Parciālas plates, savukārt, tiek izgatavotas, kad mutē ir palicis vismaz viens zobs. Šīs protēzes turās ne tikai uz gļotādas, bet arī uz zobu rēķina.

Kā izgatavo izņemamās zobu protēzes?

Gadījumā, ja pacients ir izvēlējies par labu zobu platei, pirmās vizītes laikā zobārsts noņem pacienta žokļu nospiedumus vai noskanē abus žokļus un sakodienu. Nospiedumi vai skani tiek nosūtīti uz zobu tehnisko laboratoriju. Laboratorija izgatavo zobu protēzes un atsūta ārstam. Protēžu izgatavošanas gaitā var būt nepieciešamas laikošanas, visbiežāk tās ir divas. Gatavas protēzes tiek nodotas pacientam. Ja nepieciešams, tad vēlāk tiek veiktas korekcijas.

Izņemamo protēžu kopšana

Zobu plates ir viegli kopjamas. Pēc ēdienreizēm protēze un mute ir jāizskalo ar ūdeni, bet vakaros protēze ir jānomazgā ar birsti un ziepēm. Pa nakti protēzes var glabāt sausā veidā vai glāzē ar ūdeni.

Lai vecumdienās jūsu zobi būtu skaisti un veseli, tie ir pienācīgi jākopj visa mūža garumā. Svarīgi ir ievērot mutes dobuma higiēnu, regulāri apmeklēt higiēnistu un zobārstu.

Nepieciešamas izņemamās zobu protēzes? Piesakiet vizīti zvanot (+371 26557021) vai izmantojot mūsu kontaktformu.

Izsaki savas domas