Kā cīnīties ar halitozi jeb sliktu elpu?

Sliktai elpai jeb halitozei ir dažādi iemesli, taču vairumā gadījumu tas ir saistīts ar sliktu mutes dobuma higiēnu. Šis bieži izraisa nepatīkamas emocijas, taču atkarībā no cēloņa, to var diezgan viegli novērst. Pēc kariesa un smaganu slimībām, halitoze ir trešais biežākais iemesls, kāpēc pacienti ierodas zobārsta kabinetā.

Kas ir halitoze? 

Halitoze ir mutes veselības problēma, kuras galvenais simptoms ir slikta elpa. Vairumā gadījumu sliktas elpas cēloņa atrašana ir pirmais solis, lai ārstētu šo stāvokli. Ir daudz iemeslu sliktai elpai, tāpat kā daudz baktēriju avotu mutē, kas to var izraisīt.

Kas izraisa sliktu elpu?

Bez pareizas un regulāras zobu tīrīšanas, diegošanas, kā arī zobu pārbaudes, ēdiena atliekas paliek mutē. Nepietiekamas mutes higiēnas dēļ, mutē rodas baktērijas. Pārtika, kas sakrājas uz zobiem, smaganām, mēles izraisa nepatīkamu elpu un garšu mutē. Protēzes, kas nav pareizi notīrītas, veido baktērijas un atlikušās pārtikas daļiņas arī izraisa sliktu elpu.

Simptomi

Sausa mute jeb kserostomija bieži ir galvenais halitozes simptoms. Kad siekalu ražošana ievērojami samazinās, mute nevar attīrīties un atbrīvoties no pārtikas atliekām. To var izraisīt noteikti medikamenti, siekalu dziedzeru darbības traucējumi. Slikta elpa var būt simptoms dažādām veselības problēmām kā hronisks bronhīts, sinusīts, elpceļu infekcija, diabēts, nieru vai aknu darbības traucējumi. 

Ārstēšana

Lai mazinātu sliktu elpu, pirmais solis ir pastāvīgi ievērot labu mutes dobuma higiēnu. Zobārsts var ieteikt atbilstošus mutes skalošanas līdzekļus un zobu pastas. Dažreiz palīdzēt var tikai profesionāla tīrīšana pie zobu higiēnista, kā arī speciālists var ieteikt nomainīt bojātas zobu restaurācijas, kas arī ir baktēriju veidošanās vieta.

Dzīvesveida ieteikumi sliktas elpas novēršanai

Zobus ieteicams tīrīt pēc katras ēdienreizes ar fluoru saturošu un antibakteriālu zobu pastu, kas mazina sliktu elpu. Pareiza zobu diega lietošana noņem pārtikas daļiņas un aplikumu starp zobiem, palīdzot kontrolēt halitozi. Ja lietojat tiltiņu vai protēzes, rūpīgi tīriet tās vismaz reizi dienā, ja lietojat zobu kapes vai mutes aizsargu, notīriet to katru reizi, pirms ievietošanas.

Regulāri apmeklējiet zobārstu, lai pārbaudītu zobu un protēžu stāvokli. Laba mutes dobuma higiēna ir galvenais, kā izvairīties no sliktas elpas. Esiet atbildīgi un neļaujiet halitozei nomākt savu pārliecību.

Izsaki savas domas