Kā noteikt, vai bērnam ir stomatīts?

Stomatīts ir viena no izplatītākajām mutes dobuma saslimšanām. Dzīves laikā ar to ir sastapies teju jebkurš cilvēks. Taču reti kurš zina, ka bērni ir pakļauti lielākam stomatīta riskam. Bērniem nereti novēro stomatītu. Galvenais iemesls tam ir fakts, ka bērns pasauli mēdz “iepazīt caur muti”. Tieši tas ir vieglākais veids, kā mutes dobumā savairojas dažāda veida mikroorganismi.  

Kas ir stomatīts? 

Stomatīts ir mutes dobuma gļotādas iekaisums, kura galvenās pazīmes ir dzeltenīgi – baltas čūlas, sarkani plankumi, pūšļi, pietūkums, sāpes un dedzinoša sajūta mutē. Saslimšanai progresējot, var paaugstināties ķermeņa temperatūra un palielināties limfmezgli.

Galvenais stomatīta rašanās iemesls ir infekcija – to var izraisīt dažādas baktērijas, sēnītes vai vīrusi. Arī izmaiņas ķermenī nereti kalpo par stomatīta rašanās iemesliem, piemēram, hormonālas izmaiņas, stress, cukura diabēts, saaukstēšanās, vitamīnu trūkums u.c.

Kā pamanīt stomatītu bērnam?

Ikdienā bērns visu tausta ar rokām, vēlāk tās iebāž mutē. Tas mutes dobumā var pavairot nelabvēlīgus mikroorganismus, kuru rezultātā var veidoties stomatīts. Bērnam stomatīts ir īpaši nepatīkams, jo izraisa stipras sāpes un diskomfortu.

Lielāks bērns pats var pamanīt, ka uz mutes dobuma gļotādas ir izveidojies iekaisums, taču arī zīdaiņi ir pakļauti stomatīta riskam. Par stomatītu bērnam var liecināt bieža un pēkšņa raudāšana, atteikšanās no ēdiena un paaugstināta temperatūra. Nereti vecāki šīs pazīmes var nepamanīt un saistīt tās ar parastu zobiņu šķilšanos, tāpēc svarīgi ir pārbaudīt, vai bērna mutes dobumā nav izveidojušās čūlas.

Ko darīt, ja bērnam ir stomatīts?

Ja jums ir aizdomas, ka bērnam ir mutes gļotādas iekaisums, noteikti nekavējoties meklējiet palīdzību zobārsta kabinetā. Tikai ārsts var ieteikt pareizu ārstēšanas metodi. Visbiežāk stomatīta arestēšanas tiek izmantotas speciālas ziedes. Noteikti nevajadzētu “aizrauties” ar tautas metodēm, jo dažos gadījumos tās var tikai pasliktināt situāciju.

Parasti stomatīta ārstēšana nav sarežģīts process, taču to noteikti nevajadzētu atlikt. Jo ātrāk tiek uzsākts ārstēšanas process, jo efektīvāks tas būs un jūsu bērns izjutīs pēc iespējas mazāku diskomfortu un sāpes.

Izsaki savas domas