Kā pareizi izvēlēties zobu birsti?

Katram cilvēkam mūsdienās ir skaidrs, ka mutes dobuma veselības uzturēšanā galvenais ir laba un regulāra mutes dobuma higiēna. Zobi ir jātīra vismaz divas reizes dienā. Kārtīga zobu tīrīšana parasti aizņem ap 3 minūtēm. Jāiztīra visas zobu virsmas, jāizmanto zobu diegs un jāizskalo mute. Ievērojot šos pamatnosacījumus, mēs varam izvairīties no mutes dobuma saslimšanām. Taču ne visi zina, ka zobu birstes izvēlei arī ir liela nozīme. Pēc kādiem kritērijiem izvēlēties zobu birsti, kam būtu jāpievērš uzmanība?

Zobu birstes sari

Zobu birstes sariem var būt 4 cietības pakāpes- īpaši mīksti (extra vai ultra soft), mīksti (soft), vidēji (medium) un cieti (hard). Jūtīgiem zobiem labāk derēs īpaši mīkstas zobu birstes. Visos pārējos gadījumos ir ieteicams izmantot zobu birsti ar mīkstiem sariņiem. Medium zobu birsti var izmantot īslaicīgi kombinācijā ar abrazīvu zobu pastu, ja uz zobiem pastiprināti veidojas pigments. Hard zobu birstes ir domātas vienreizējai lietošanai, lai noņemtu izteiktu pigmentāciju. Šīs zobu birstes būs grūti atrast veikalu plauktos, jo tās nav piemērotas lietošanai ikdienā. Nereti cilvēki maldīgi uzskata, ka cieta zobu birste iztīra vislabāk un iekļūst visgrūtāk pieejamās vietās, taču tā nav, jo cieti sariņi ir mazāk elastīgi. Tieši šī iemesla dēļ nereti nevar labi iztīrīt visas zobu virsmas. Cieti sariņi ir abrazīvi un var traumēt smaganas un zobu emalju.

Birstes galviņas lielums

Zobu birstes galviņas lielumam ir jābūt atbilstošam mutes dobuma izmēriem. Zobu birstei ir jāspēj iztīrīt 2-3 zobus vienlaicīgi. Pārāk liela galviņa neļauj piekļūt visām dziļāk lokalizēto zobu virsmām. Pārāk maza galviņa prasīs daudz vairāk pūļu kārtīgai tīrīšanai.

Dabīgi vai sintētiski sari

Mūsdienās ir pieejamas zobu birstes ar dažādiem sariem. Lai arī dabīgie materiāli šobrīd ”ir modē”, tā ne vienmer ir labākā izvēle. Dabīgie sari var traumēt smaganas, tie ir poraini, uzbriest un kalpo par labvēlīgu vairošanās vidi baktērijām un citiem mikroorganismiem. Zobu birste ar neilona sariem ir pareiza izvēle.

Elektriskā vai parastā zobu birste

Mūsdienu pētījumi ir parādījuši, ka elektriskās zobu birstes ir  efektīvākas. Taču tas nenozīmē, ka nevar lietot parastās zobu birstes. Turklāt, ne visos gadījumos var izmantot elektriskās zobu birstes. Pirms elektriskās zobu birstes iegādes noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu.

Derīguma termiņš

Svarīgi ir atcerēties, ka zobu birstēm arī ir derīguma termiņš. Tās ir jāmaina ik pēc trīs mēnešiem. Ar laiku zobu birstes sariņu virsma tiek bojāta un tajā sāk pastiprināti vairoties nelabvēlīgas baktērijas.

Atbilstošas zobu birstes izvēle, pienācīga mutes dobuma higiēna un regulāri zobārsta apmeklējumi ir galvenie nosacījumi, lai uzturētu zobus skaistus un veselus!

Izsaki savas domas