Kā rīkoties pēc zoba traumas?

Zoba trauma nav paredzama, tas var gadīties ikvienam, jebkurā laikā un vietā. Ļoti bieži bērni gūst traumu sportojot, krītot, šūpojoties, ja traumēts tiek piena zobs, tas tik un tā var ietekmēt pastāvīgā zoba attīstību. Ikviena zoba trauma jāuztver nopietni, lai savlaicīgi atrisinot problēmu, nesāktu veidoties iekaisums.

Pastāvīgo zobu traumas

Plaisa, emaljas lūzums, saknes lūzums, emaljas-dentīna lūzums, lūzums līdz zoba nervam, avulsija (pilnīga zoba izsišana no zoba ligzdiņas) u.c. Ja pastāvīgais zobs ir izsists, tas jāpaceļ aiz kronīša, cenšoties nepieskarties zoba saknei. Ja tas ir netīrs, var noskalot aukstā, tekošā ūdenī, ja ir iespējams, tad jāieliek tas atpakaļ vietā, ja nē, tad ieteicams to saglabāt pienā vai fizioloģiskajā šķīdumā un pēc iespējas ātrāk doties pie zobārsta. Arī tad, ja tas ir nolūzis, jo ir iespēja to pielīmēt atpakaļ.

Piena zobu traumas

Zoba daļas lūzumi, kontūzija (sasitums, nav mainīta zoba pozīcija, nav asiņošana), subluksācija, intrūzija, ekstrūzija, laterotrūzija u.c. Ar ūdeni jānoskalo sasistā vieta, piespiežot marles pārsēju, jāaptur asiņošana, jāzvana savam zobārstam un jāpiesaka apmeklējums. Ar šādiem akūtiem gadījumiem nedrīkst vilcināties, tādēļ daudz zobārstniecības pacientus pieņem uzreiz, bez rindas kārtības.

Zobu sāpju iemesli

Retos gadījumos zoba traumai ir tikai estētiska loma un tā neizraisa sāpes. Tās var radīt gan problēmas ar zobiem, gan smaganām, tās var izraisīt arī kāda cita ķermeņa daļa. Ja zobs nav traumēts, citi cēloņi var būt mutes vai žokļa traumas, kariess, zobu griešana, smaganu slimības, piemēram, gingivīts.

Kad apsvērt doties pie zobārsta?

Nākamās diennakts laikā jāpavēro kādas ir zobu sāpes. Ja tās samazinās vai izzūd tad tas ir bijis neliels kairinājums. Jāpiesakās pie ārsta, ja sāpes ir spēcīgas un ilgst jau vairākas dienas, ir galvassāpes, drudzis, apgrūtināta mutes atvēršana un rīšana. Arī tad, ja sāpes nepāriet, lietojot pretsāpju zāles. Ja zobs ir nolūzis vai izsists, zobārsta palīdzība jāatrod 2 stundu laikā.

plakāts, kurā paskaidrots kā rīkoties zobu traumas gadījumāAtkarībā no zoba traumas, zobārsts sastādīs labāko ārstēšanas plānu. Noteikti meklējiet palīdzību, ja zoba trauma rada smagu diskomfortu vai sāpes jau vairākas dienas. Dr. Jūlijas Katkevičas klīnika centīsies tikt galā pat ar augstas sarežģītības gadījumiem, lai sniegtu pacientiem dzīvi bez zobu sāpēm.

Izsaki savas domas