Kā saprast, ka jums ir smaganu ieksaisums?

Mūsdienās smaganu iekaisums jeb gingivīts skar aptuveni 90% iedzīvotāju. Tā ir viena no izplatītākajām mutes dobuma saslimšanām, diemžēl tā ārstēšana ir sarežģīta. Neskatoties uz to, vēl joprojām daudzi iedzīvotāji neievēro pilnvērtīgu mutes higiēnu. Tieši tas ir iemesls, kādēļ rodas smaganu iekaisums. Lai tas nekļūtu par ko nopietnāku kā periodontīts, ir jāzina kā to laicīgi konstatēt un atšķirt no citām saslimšanām. Periodontīts ir smags iekaisums, kad tiek skarti periodonta audi jeb žokļa un smaganu kauli.

Kādas ir pirmās pazīmes, kas liecina par smaganu iekaisumu?

Bieži vien cilvēks pat neapzinās, ka viņam ir smaganu iekaisums, jo gingivīts ir vieglā fāzē, nav izteiktu simptomu vai diskomforta sajūtas. Pirmās pazīmes ir spilgti sarkanas vai violetas, pietūkušas smaganas, kuras visbiežāk zobu tīrīšanas vai diegošanas laikā sāk asiņot. Tiklīdz šādas pazīmes tiek konstatētas, pēc iespējas ātrāk ir jāuzsāk ārstēšana. Veselīgas smaganas parasti ir gaiši rozā krāsā, tām ir stingra struktūra.

Ir arī citi iemesli smaganu iekaisumam. Piemēram, hormonālo izmaiņu laikā smaganas kļūst jūtīgākas, palielinot iekaisuma risku. Dažādu saslimšanu – AIDS un vēža slimniekiem ir liela saslimstības iespēja. Narkotisko vielu lietošana var ietekmēt mutes dobuma veselību, it īpaši tad, ja siekalu dziedzeri nefunkcionē pilnvērtīgi. C vitamīna deficīts, vecums un smēķēšana ir citi iespējamie riska faktori saslimšanai ar gingivītu.

Kāpēc smaganu iekaisums jādiagnosticē laicīgi?

Kā jau lielāko daļu saslimšanu, ja tās tiek atklātas laicīgi, tas palielina iespēju to veiksmīgāk izārstēt un neiedzīvoties nopietnākās veselības problēmās. Citas veselības problēmas ir saistītas tieši ar mutes dobuma veselību. Gingivīts palielina risku saslimt ar dažādām sirds un nieru slimībām, diabētu, pneimoniju, osteoporozi, astmu vai pat vēzi. Tāpēc labākais risinājums ir pareiza mutes dobuma higiēna vai laicīga smaganu iekaisuma atklāšana.

Ikvienam jāapzinās, ka pareiza mutes dobuma higiēna palīdz izvairīties no smaganu iekaisuma. Arī zobu higiēnista regulārs apmeklējums ļaus to savlaicīgi konstatēt un uzsākt ārstēšanu. Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecības komanda specializējas arī gingivīta ārstēšanā.

Izsaki savas domas