Kādas ir zāles pret smaganu iekaisumu?

Sāpju novēršana ir svarīga zobārstniecības prakse un zobārsti bieži izraksta pretsāpju līdzekļus, lai atvieglotu pacienta atveseļošanās periodu. Zobārstiem jāapzinās zobārstniecībā parasti lietoto pretsāpju līdzekļu farmakoloģiskās īpašības un jāizvēlas piemēroti pretsāpju līdzekļi, lai ārstētu un novērstu sāpes, kas saistītas ar iekaisumu vai pēcoperācijas laiku.

Zāļu nozīme

Efektīva un droša sāpju novēršana ir viens no zobārstniecības prakses mērķiem. Ar zobu vai periodonta slimību saistīto sāpju novēršana ir galvenais iemesls, kāpēc pacienti vēršas pie zobārsta. Turklāt pēc  zobārstniecības procedūrām var parādīties pampums, sāpes un tās var saglabāties vairākas dienas. Tāpēc zobārsts pārzina atbilstošus pretsāpju līdzekļus, lai ārstētu un novērstu sāpes, kas saistītas ar iekaisumu vai operāciju.

Opioīdie un ne – opioīdie pretsāpju līdzekļi

Zobārsti zobu sāpju mazināšanai bieži izraksta opioīdu pretsāpju līdzekļus, piemēram, hidrokodonu, kodeīnu, oksikodonu un tramadolu. Tomēr opioīdi var izraisīt dažādas nevēlamas sekas, piemēram, sliktu dūšu un vemšanu, aizcietējumus, urīna aizturi, elpošanas traucējumus, sedāciju, miega traucējumus un atkarību. Turpretim neopioīdu pretsāpju līdzekļiem parasti ir mazākas blakusparādības.

Biežāk lietotās zāles

No ieguvumu un riska analīzes viedokļa primārās izvēles zāles zobu sāpju mazināšanai ir paracetamols un ibuprofēns. Ibuprofēns ir ļoti efektīvs vieglu vai mērenu sāpju mazināšanai, un tas ir viens no zobārstu visbiežāk izrakstītajiem pretsāpju līdzekļiem. Parasti 200 mg ibuprofēna pretsāpju iedarbība ir līdzīga vai pat spēcīgāka nekā 500–1000 mg paracetamola.

Drošība

Kad zobārsti izraksta pretsāpju līdzekļus, jāņem vērā pacienta sāpju intensitāte, zāļu farmakoloģiskās īpašības, slimības vēsture un iespējamā mijiedarbība ar zālēm, ko pacients lieto. Neopioīdu pretsāpju līdzekļi ir droši, ja tos lieto akūtu zobu sāpju gadījumā, kopējais šo zāļu blakusparādību risks zobārstniecībā ir zems. Ņemot vērā kuņģa, zarnu trakta, sirds un asinsvadu sistēmas drošību, paracetamols un naproksēns ir vienas no drošākajām neopioīdu zālēm.

Dr. Jūlijas Katkevičas 24 stundu zobārstniecība nodrošina konsultācijas, lai izvērtētu zāļu nepieciešamību un vajadzīgo veidu. Lai izvēlētos piemērotākos pretsāpju līdzekļus sāpju mazināšanai,  jāapsver gan iespējamie ieguvumi, gan riski.

Izsaki savas domas