Kāds zobu protēžu veids ir piemērots tieši jums?
Lai zobi būtu skaisti un veseli, svarīga ir laba un regulāra mutes dobuma higiēna. Taču ir gadījumi, kad zobu var zaudēt, ievērojot labu higiēnu.
Neatkarīgi no iemesla, zaudētais zobs ir nekavējoties jāaizvieto. Mūsdienās ir pieejamas dažādas zobu protēzes. Kā izvēlēties sev atbilstošo, un kādas ir galvenās atšķirības starp dažādām zobu protēzēm?
Izņemamās un neizņemamās zobu protēzes
Pirmkārt, pacientam vajadzētu zināt, ka ir divi zobu protēžu veidi. Pirmais veids ir neizņemamās zobu protēzes (venīri, onlejas, kroņi un tilti), otrais – izņemamās protēzes (zobu plates).
Zobu plates
Vislētākais protēžu veids ir zobu plates. Šī iemesla dēļ tās pārsvarā izvēlās pensijas vecuma cilvēki. Ir divu veidu zobu plates – daļējas jeb parciālas vai totālas zobu plates. Pēdējās būs nepieciešamas gadījumos, kad mutē nav palicis neviens zobs, savukārt, lai ievietotu parciālās plates, būs nepieciešams vismaz viens saglabājies zobs. Lai gan šis protezēšanas veids ir lētākais, tam ir savi trūkumi – ēšanas un smaidīšanas laikā plate var izkustēties no vietas, radot zināmu diskomfortu, to jūt kā svešķermeni mutē un košļāšanas iespējas ir ierobežotas.
Zobu kroņi
Kroņu ievietošana ir nepieciešama, ja dabīgā zoba bojājums pārsniedz 50%. Mūsdienās zobu kroņi tiek izgatavoti no dažādiem materiāliem – plastmasa, stiklašķiedras, metāla, keramikas, metālkeramikas, galvanokeramikas un cirkonija.
Zobu tilti
Zobu tiltus izmanto gadījumos, kad cilvēks ir zaudējis vienu vai vairākus blakus esošus zobus un defekts ir norobežots. Zobu tiltu izgatavošana ir ātra, nesāpīga. Tilti nerada diskomfortu.
Zobu venīri
Izmantojot zobu venīrus, ir iespējams koriģēt zobu formu, krāsu, platumu un novietojumu. Tie lieliski noslēpj dabīgo zobu defektus un, atbilstoši kopjot, kalpo daudzus gadus. Venīru izgatavošanas laikā tiek nedaudz noslīpēti dabīgie zobi, uz kuriem pēc tam uzliek pēc zobārsta pasūtījuma pacientam individuāli izgatavotus venīrus. Pacientam ir iespēja izvēlēties venīru krāsu un formu. Kad procedūra ir pabeigta, venīri izskatās maksimāli dabiski un vizuāli tos nav iespējams atšķirt no dabīgiem zobiem.
Daudzi cilvēki ir saskārušies ar zobu sāpēm. Zobu sāpes mēdz būt stipras, pat neizturamas, iekaisumam attīstoties, nepalīdz pat stipras pretsāpju zāles. To iemesli var būt ļoti dažādi – sākot ar kariesu un beidzot ar nopietnākām zobu, smaganu un kaula slimībām. Zobu sāpes ir nopietns rādītājs, ka ar mutes dobuma veselību kaut kas nav kārtībā.
Laicīgi neizārstēts kariess noved pie nerva iekaisuma jeb pulpīta. Ja iekaisuma process turpinās, tad veidojas periodontīts (kaula iekaisums) vai pat abscess (kaula un mīksto audu strutains iekaisums). Tieši tāpēc nevajadzētu gaidīt, kad sāpes pāries, bet pēc iespējas ātrāk būtu jāvēršas pēc palīdzības zobārstniecības klīnikā. Šajā bloga rakstā jūs atradīsiet dažus padomus un ieteikumus:
- Visefektīvākā metode sāpju remdēšanai mājas apstākļos ir pretsāpju līdzekļu lietošana. Pazīstamākie ir “Ibuprofēns” un “Paracetamols”. Tie palīdz sāpju, drudža un iekaisuma gadījumā, un parasti ir atrodami gandrīz katra cilvēka mājas aptieciņā. Taču ir ļoti svarīgi atcerēties, ka pretsāpju līdzekļus nevajadzētu lietot zobārsta apmeklējuma dienā pie nosacījuma, ka nav skaidrs kurš zobs izraisa sāpes. Pretsāpju līdzekļu iedarbība var būtiski apgrūtināt vai pat padarīt par neiespējamu diagnozes uzstādīšanu. Atcerieties, ka medikamentu ražotāja ieteikto devu nevajadzētu pārsniegt.
- Tautas medicīnas metodes sāpes var nedaudz mazināt tikai pie konkrētām diagnozēm. Šeit ir daži piemēri. Ja veidojas pietūkums, var pielikt ledu ietītu audumā pret pietūkuma vietu un paturēt 10 minūtes. Ja mutē izdalās strutas, var paskalot ar sālsūdeni (1 glāze ūdens + tējkarote sāls). Ja mutes dobumā ir čūla, palīdzēs ozola mizas novārījums. Svarīgi ir atcerēties, ka visas iepriekš minētās metodes sniegs tikai īslaicīgu rezultātu, un gadījumā, ja tās izrādījās efektīvas un mazināja sāpes, problēma joprojām nebūs atrisināta.
Ja sāpes tomēr ir īpaši izteiktas vai tās pavada arī citi simptomi, tad ārstēšana ir jāuzsāk nekavējoties. Tādā gadījumā var vērsties pēc palīdzības diennakts zobārstniecībā. Zobārsts var noteikt precīzu sāpju rašanās iemeslu un uzsākt pienācīgu zoba ārstēšanu. Anestēzijas līdzekļi ātri un efektīvi novērš sāpes.