
Kas ir zobu higiēnists un kā viņs jums var palīdzēt?
Nenoliedzami, lielākā daļa cilvēku zina, ka profilaktiska zobu apskate ir jāveic vismaz reizi gadā. Tas ir veids kā var savlaicīgi novērst dažādas mutes dobuma saslimšanas un uzturēt zobus skaistus un veselus. Taču par zobu higiēnistu mēs bieži vien aizmirstam. Šoreiz raksts ir par to, kas ir zobu higiēnists, ko viņš dara un cik bieži tas būtu jāapmeklē. Atbildes uz šiem un citiem ar profesionālu mutes dobuma higiēnu saistītajiem jautājumiem meklējiet šajā bloga rakstā.
Kas ir zobu higiēnists?
Higiēnists nav ārsts, bet speciālists, kurš veic tikai profesionālu mutes dobuma higiēnu. Zobu higiēna ir procedūra, kuras laikā tiek noņemts aplikums, pigments un zobakmens, ko mājas apstākļos nav iespējams pilnībā notīrīt.
Kāpēc ir jāapmeklē zobu higiēnists?
Mājas apstākļos, ievērojot ļoti labu mutes dobuma higiēnu, tomēr nav iespējams noņemt absolūti visu zobu aplikumu. Grūti aizsniedzamās vietās uzkrājas aplikums. Laicīgi nenotīrīts zobu aplikums mineralizējas un pārvēršas par zobakmeni. Zobakmens ir ciets, balts, dzeltenīgs, brūngans vai melns koaglomerāts, kuru parasti visvieglāk var ieraudzīt uz apakšējo priekšzobu iekšējas virsmas pie smaganām.
Zobakmens kalpo kā labvēlīga vide dažādām baktērijām un mikroorganismiem, kuri izraisa virkni mutes dobuma saslimšanu, piemēram, kariesu, gingivītu vai periodontītu.
To ārstēšana ir diezgan nepatīkama un laikietilpīga, un īpaši smagos gadījumos šo slimību dēļ var zaudēt zobu. Vienīgā procedūra, kas palīdz cīnīties ar zobakmens uzkrāšanos, ir mutes dobuma higiēna.
Kas ir profesionāla zobu higiēna?
Zobu higiēna ir procedūra, kuras laikā ar speciālu aprīkojumu no zobu virsmas tiek noņemts aplikums, pigments un zobakmens. Tā ilgst apmēram stundu un ietver sevī vairākus etapus – aplikuma, zobakmens un pigmenta noņemšanu, fluora preparātu aplikāciju un individuālu zobu kopšanas instruktāžu. Zobakmens un aplikuma noņemšanai parasti tiek izmantoti vairāki instrumenti, tādi kā ultraskaņas aparāts, rokas instrumenti un sodas strūkla. Lai noņemtu zobu pigmentu, higiēnists izmanto speciāli tam paredzētas abrazīvas pastas vai sodas strūklas aparātu. Procedūras beigās uz zobiem tiek uzlikts fluoru saturošs gēls vai putas, kuras turpmāk pasargās zobu emalju un stiprinās zobus.
Zobu higiēna ir standarta procedūra, kas ir ieteicama reizi pusgadā visiem. Atsevišķos gadījumos (pie īpaši labas zobu higiēnas un viegliem higiēnas apstākļiem mutes dobumā) to var veikt reizi gadā. Taču parodontozes gadījumā higiēna ir veicama reizi 3 mēnešos. Ir svarīgi, lai zobakmens tiktu noņemts pilnībā. Tas prasa rūpīgu speciālista pieeju un laiku. Tikai savlaicīgi un regulāri apmeklējot zobu higiēnistu un zobārstu, jūs variet būt droši par savu zobu veselību!
Izsaki savas domas