Ko darīt, ja bērnam ir paniskas bailes no zobārsta?

Zobārsta apmeklējums bieži vien rada satraukumu gan bērniem, gan vecākiem. Nereti vizīte pie ārsta ir saistīta ar lielām bailēm. Ko darīt gadījumos, ja bērnam ir paniskas bailes no zobārsta un kā rīkoties, lai nākošās vizītes būtu patīkamākas?

Ir svarīgi saprast, ka bērnu psiholoģija atšķiras no pieaugušo. Katrs bērns ir unikāls, tāpēc ir nepieciešama īpaša, individuāla pieeja. Svarīgs ir arī bērna vecums. Jo vecāks ir bērns, jo vieglāka komunikācija. Tomēr jebkurā gadījumā, ievērojot dažus padomus, ārsta apmeklējums noritēs mierīgāk.

Apmeklējuma laiks

Katrs vecāks pazīst savu bērnu vislabāk un zina, kurā diennakts laikā viņam / viņai ir “labāks garastāvoklis”. Parasti bērni ir niķīgāki, kad viņiem nāk miegs. Ņemot vērā šo aspektu, katram vecākam ir nepieciešams izvērtēt, kurā laikā vislabāk apmeklēt zobārsta kabinetu.

Saruna un komunikācija

Neatkarīgi no bērna vecuma, ar viņu ir jārunā nopietni. Svarīgi bērnam ļaut saprast, ka just bailes ir normāli un ka jūs tikai vēlaties viņam palīdzēt. Noteikti nevajadzētu mierināt bērnu, stāstot par savu negatīvo pieredzi. Nereti vecāki kā “mierināšanu” izmanto stāstus par “sāpīgo padomju laiku zobārstniecību”, kas nereti tikai pastiprina bailes un uztraukumu.

Nedrīkst melot

Pirms vizītes pie zobārsta noteikti nevajadzētu bērnam melot, stāstot, ka “ārsts tikai paskatīsies” vai “šodien nebūs sāpīgi”. Ja tā nebūs, tad bērna uzticību var zaudēt. Ja ir plānota kariesa ārstēšana, tas bērnam ir jāpaziņo, kā arī ir jāpaskaidro, ka ārstēšana ir nepieciešama, lai bērnam palīdzētu. Jāizstāsta, ko dakteris darīs.

Brīdiniet zobārstu

Ja zināt, ka jūsu bērnam ir paniskas bailes, jūs varat par to savlaicīgi informēt zobārstu. Ārsts varēs labāk sagatavoties vizītei vai arī sniegs kādus padomus, balstoties uz savu pieredzi. Tāpat arī bērnu zobu labošanu ir ieteicams veikt klīnikā, kas sevi pozicionē kā ģimenes zobārstniecību vai bērnu zobārstniecību. Šādas klīnikas speciālistiem būs lielāka pieredze bērnu zobu ārstēšanā.

Psihologa palīdzība

Īpaši smagos gadījumos ir ieteicams griezties pēc palīdzības pie bērnu psihologa. Ja bērns ir piedzīvojis traumatisku pieredzi zobārsta kabinetā, tas var ietekmēt viņa / viņas turpmāko dzīvi. Tāpēc šādu psiholoģisku traumu gadījumā svarīgi ir izrunāt situāciju un motivēt ārstēt zobus nākotnē.

Izsaki savas domas