Ko darīt, ja jums ir jutīgi zobi?

Daudzi cilvēki vismaz reizi savas dzīves laikā ir saskārušies ar to, ka ēšanas, dzeršanas vai pat ieelpas laikā parādās īslaicīgas zobu sāpes. Tās parasti ir izskaidrojamas ar paaugstinātu zobu jutīgumu. Kāpēc tas rodas un kā vislabāk ar to cīnīties, skaidro daktere Jūlija Katkeviča.

Kāpēc zobi mēdz palikt jutīgi?

Zoba virsmu klāj emaljas slānis, zem kura atrodas dentīns. Dentīnā ir sīki kanāliņi, kuros ieiet asinsvadu un nervu atzarojumi.

Parasti zobu jutīgumu izraisa tieši emaljas bojājumi.

Bojājumu rezultātā tiek atsegts dentīns un tajā esošie nervu atzarojumi saskaras ar kairinātājiem, piemēram, cukuru, skābi, aukstumu, karstumu u.c. Šis kairinājums izraisa nepatīkamas sajūtas un īslaicīgas sāpes. Otrs iemesls ir smaganu un kaula atkāpšanās, kā rezultātā tiek atsegts zobu sakņu dentīns.

Kas veicina zobu emaljas bojāšanos?

Zobu emaljas bojājumus var izraisīt daudzi faktori, taču precīzu zobu jūtīguma iemeslu var noteikt tikai zobārsts.

Bruksisms. Bruksisms jeb zobu griešana ir diezgan izplatīta parādība. Daudzi cilvēki, par to nemaz nezinot, miegā mēdz cieši saspiest zobus vai rīvēt tos vienu gar otru. Parasti bruksisms cilvēkiem ir novērojams stresa un saspringuma periodā. Šādas berzes rezultātā veidojas dažādi zobu virsmas bojājumi, piemēram, plaisas zobos, zobu un protēžu lūzumi vai emaljas un dentīna nodilums. Bruksisms izraisa ne tikai zobu bojājumus, bet var arī nopietni traucēt ģimenes locekļu miegu. Brukisma gadījumā vienīgais risinājums ir speciālas zobu kapes, kuras var izgatavot zobārsta kabinetā. Vairāk par zobu griešanu un speciālām zobu kapēm variet lasīt šeit.

Nepareizs sakodiens. Daudziem cilvēkiem sakodiens nav pareizs jeb nav ortognātisks. Tas var būt iedzimts vai var veidoties vides apstākļu ietekmē. Līdzīgi kā bruskisma gadījumā arī šajā situācijā nevienmērīgas slodzes rezultātā dilst zobu emalja. Cilvēks daudzus gadus var nemaz nenojaust, ka nepareizs sakodiens noved pie zobu bojājumiem, līdz sāk izjust īpašu diskomfortu un vēršas pēc palīdzības pie zobārsta.

Neatbilstoša zobu higiēna. Ir ļoti svarīgi ievērot pienācīgu mutes dobuma higiēnu. Zobi ir rūpīgi jātīra divas reizes dienā vismaz trīs minūtes. Šo trīs minūšu laikā ir jānotīra visas zobu virsmas, neaizmirstot par grūtāk pieejamām vietām un mēli.

Obligāta ir arī zobu diega lietošana vismaz reizi dienā.

Tikai šādā veidā var aizkavēt zobu aplikuma un zobakmens veidošanos, tādējādi samazinot kariesa risku. Taču nedrīkst arī “pārcensties” un “aizrauties”. Pārāk bieža zobu tīrīšana, abrazīvas zobu pastas vai cietas zobu birstes var tikai pasliktināt situāciju. Liela berze un abrazīvu līdzekļu lietošana var radīt lielus zobu virsmas bojājumus un veicināt zobu emaljas nodilumu.

Pārmērīga skābu produktu lietošana un gastrointestināla trakta slimības. Skābes rada emaljas neatgriezenisku bojājumu. Uzreiz pēc skābu produktu lietošanas nav ieteicams tīrīt zobus, lai nenotiktu skābes ierīvēšana emaljā. Ilgtermiņā bieža un regulāra skābu produktu lietošana izraisa emaljas erozijas-neatgriezeniskus nekariozus bojājumus. Tas notiek arī traucētas kuņģa-zarnu trakta darbības gadījumā, kad kuņģa skābe regulāri nonāk mutes dobumā atraugu dēļ.

Zobu sakņu atsegšanās. Smaganu atkāpšanās notiek vienlaicīgi ar kaula atkāpšanos, rezultātā tiek atsegts saknes dentīns un rodas zobu jūtīgums. Smaganu atkāpšanos var izraisīt gan nepareizs zoba stāvoklis zobu rindā gan periodontīts. Visbiezākais šīs parādības iemesls ir periodentīts, ko savukārt izraisa liels zobakmens, kas var rasties savlaicīgi neapmeklējot higiēnistu un neveicot profesionālu mutes dobuma higiēnu. Vairāk par zobakmens veidošanos variet lasīt šeit.

Kā novērst zobu jutīgumu?

Ja jūs esiet novērojuši paaugstinātu zobu jutīgumu ieelpojot vēsu gaisu, dzerot karstu kafiju, ēdot saldumus vai augļus, šo jautājumu noteikti vajadzētu izrunāt ar zobārstu. Atbilstoša zobu higiēna palīdzēs uzturēt zobus skaistus un veselus, taču tikai zobārsts var noteikt un novērst jutīguma rašanās iemeslu. Nedrīkst aizmirst arī par higiēnista apmeklējumu. Higiēna ir jāveic reizi 6 mēnešos. Zobu higiēnists veiks profesionālu mutes dobuma higiēnu un ieteiks atbilstošus kopšanas līdzekļus un metodes.

Lai zobu jutīgums un citas ar mutes dobumu saistītas saslimšanas nesagādātu nepatīkamas sajūtas un diskomfortu, svarīgi ir savlaicīgi problēmu diagnosticēt un novērst. Zobārsts palīdzēs jūsu smaidu saglabāt skaistu un veselu!

Nomoka jutīgi zobi? Piesakiet vizīti zvanot (+371 26557021) vai izmantojot mūsu kontaktformu.

Izsaki savas domas