Ko darīt smaganu iekaisuma gadījumā?
Smaganu iekaisums jeb gingivīts ir viena no izplatītākajām mutes dobuma saslimšanām. Daudzi par to pat nenojauš un nevelta pienācīgu uzmanību tā ārstēšanai un profilaksei.
Kas ir gingivīts un kāpēc tas rodas?
Gingivīts jeb smaganu iekaisums ir mutes dobuma gļotādas saslimšana. Ja gingivīts netiek ārstēts, tad sākas parodontoze jeb periodontīts, kad ieskaisums skar ne vien smaganas, bet arī kaulu. Parasti gingivīts rodas nepietiekamas zobu higiēnas dēļ – zobi netiek pienācīgi iztīrīti un uz tiem atsevišķās vietās ilgāku laiku krājas zobu aplikums. Zobu aplikums satur daudz baktēriju un izraisa smaganu iekaisumu.
Gingivīta pazīmes
Gandrīz vienmēr vienīgais gingivīta simptoms ir smaganu asiņosana pēc zobu tīrīšanas. Taču galvenās gingivīta pazīmes ir:
● smaganu apsārtums-smaganu krāsa mainās no gaiši rozā uz sārtu;
● smaganu pietūkums;
● nepatīkams aromāts vai nepatīkama garša mutes dobumā;
● smaganu asiņošana, ko var novērot tīrot vai diegojot zobus.
Ko darīt gingivīta (smaganu iekaisuma) gadījumā?
Laicīgi pamanīts gingivīts ir viegli ārstējams. Ja tiek novērota kāda no iepriekš pieminētajām pazīmēm, steidzami būtu jādodas pie zobu higiēnista. Higiēnists ir speciālists, kurš veic profesionālu mutes dobuma higiēnu. Procedūras laikā higiēnists veiks zobu aplikuma un zobakmens noņemšanu un pēc procedūras dos individuālus ieteikumus turpmākai zobu kopšanai mājas apstākļos. Ja gingivīts netiek ārstēts, tad sākas periodontīts. Ar tā ārstēšanu nodarbojas periodontologi.
Gingivīta profilakse ir regulāra un rūpīga mutes dobuma kopšana – zobi ir jātīra vismaz divas reizes dienā, iztīrot visas to virsmas un spraugas, noteikti neaizmirstot arī par mēli.
Pēc tīrīšanas ar zobu birsti ir ieteicama zobu diegošana.
Papildus var lietot arī kādu no mutes skalojamiem līdzekļiem. Vismaz reizi pusgadā ir jāveic profesionāla mutes dobuma higiēna. Tas ir drošs veids kā var izvairīties no gingivīta un tā izraisītajām nepatīkamām sekām!
Daudzi cilvēki ir saskārušies ar zobu sāpēm. Zobu sāpes mēdz būt stipras, pat neizturamas, iekaisumam attīstoties, nepalīdz pat stipras pretsāpju zāles. To iemesli var būt ļoti dažādi – sākot ar kariesu un beidzot ar nopietnākām zobu, smaganu un kaula slimībām. Zobu sāpes ir nopietns rādītājs, ka ar mutes dobuma veselību kaut kas nav kārtībā.
Laicīgi neizārstēts kariess noved pie nerva iekaisuma jeb pulpīta. Ja iekaisuma process turpinās, tad veidojas periodontīts (kaula iekaisums) vai pat abscess (kaula un mīksto audu strutains iekaisums). Tieši tāpēc nevajadzētu gaidīt, kad sāpes pāries, bet pēc iespējas ātrāk būtu jāvēršas pēc palīdzības zobārstniecības klīnikā. Šajā bloga rakstā jūs atradīsiet dažus padomus un ieteikumus:
- Visefektīvākā metode sāpju remdēšanai mājas apstākļos ir pretsāpju līdzekļu lietošana. Pazīstamākie ir “Ibuprofēns” un “Paracetamols”. Tie palīdz sāpju, drudža un iekaisuma gadījumā, un parasti ir atrodami gandrīz katra cilvēka mājas aptieciņā. Taču ir ļoti svarīgi atcerēties, ka pretsāpju līdzekļus nevajadzētu lietot zobārsta apmeklējuma dienā pie nosacījuma, ka nav skaidrs kurš zobs izraisa sāpes. Pretsāpju līdzekļu iedarbība var būtiski apgrūtināt vai pat padarīt par neiespējamu diagnozes uzstādīšanu. Atcerieties, ka medikamentu ražotāja ieteikto devu nevajadzētu pārsniegt.
- Tautas medicīnas metodes sāpes var nedaudz mazināt tikai pie konkrētām diagnozēm. Šeit ir daži piemēri. Ja veidojas pietūkums, var pielikt ledu ietītu audumā pret pietūkuma vietu un paturēt 10 minūtes. Ja mutē izdalās strutas, var paskalot ar sālsūdeni (1 glāze ūdens + tējkarote sāls). Ja mutes dobumā ir čūla, palīdzēs ozola mizas novārījums. Svarīgi ir atcerēties, ka visas iepriekš minētās metodes sniegs tikai īslaicīgu rezultātu, un gadījumā, ja tās izrādījās efektīvas un mazināja sāpes, problēma joprojām nebūs atrisināta.
Ja sāpes tomēr ir īpaši izteiktas vai tās pavada arī citi simptomi, tad ārstēšana ir jāuzsāk nekavējoties. Tādā gadījumā var vērsties pēc palīdzības diennakts zobārstniecībā. Zobārsts var noteikt precīzu sāpju rašanās iemeslu un uzsākt pienācīgu zoba ārstēšanu. Anestēzijas līdzekļi ātri un efektīvi novērš sāpes.