
Mūsu klīnikā pieejamās zobu plombes
Kariess ir visizplatītākā mutes dobuma slimība, ar kuru saskaras lielākā daļa no cilvēkiem. Kariozu zobu ārstēšana mūsdienās ir ātra un nesāpīga procedūra. Ja kariess nesasniedz zoba nervu, tad pārsvarā zobus plombē, retāk protezē. Ar zobu plombēšanas vai protezēšanas palīdzību tiek nosegts defekts, atjaunota zoba anatomija un funkcija.
Kad zobus plombē?
Zobu plombēšana ir viena no kariesa ārstēšanas metodēm. Kariess jeb “caurums” zobā ir bieži sastopama parādība. Kariesa iemesls ir nepietiekama zobu higiēna un neveselīgi ēšanas paradumi. Medikamentu lietošana un hroniskās saslimšanas var veicināt kariesu, taču nav tā iemesls. Ja zobu kariess netiek laicīgi izārstēts, “caurums” izveidojas pārāk liels un infekcija tiek zoba nervā. Šajā gadījumā parādās nepieciešamība veikt sakņu kanālu ārstēšanu, kurai seko plombēšana vai pat protezēšana. Ir svarīgi savlaicīgi, vismaz reizi gadā, apmeklēt zobārstu, lai novērstu kariesa komplikācijas. Nelieli kariozi bojājumi ir asimptomātiski. Sāpes parādās tad, kad infekcija nonāk līdz nevram un ar plombēšanu vairs iztikt nevar.
Zobu plombēšana
Mūsdienās zobu plombēšana notiek zem vietējās anestēzijas. Tā padara nejutīgu bojātā zoba rajonu. Plombe tiek ievietota zobārsta izveidotajā kavitātē jeb tā saucamajā izurbtajā caurumā. Plombes materiālu zobārsts izvēlās, balstoties uz bojājuma apjomu, bojātā zoba atrašanās vietu un higiēnas apstākļiem mutes dobumā. Mūsdienās zobārstniecībā izmanto 3 veidu plombējamos materiālus: amalgamu, kompozītu un stikla jonomēru.
Zobu plombējamie materiāli
Visbiežāk mūsdienās izmanto kompozīta plombes. Šim materiālam ir plaša krāsu izvēle, tas ir mehāniski izturīgs.
Amalgama jeb sudraba plombes ir cietākas par kompozītu. Materiāls saraujas un izplešas cietēsanas procesā, tas bieži vien rada plaisas zoba audos. Amalgama nav estētisks materiāls un to izmanto tikai ekonomisku apsvērumu dēļ molāru un premolāru plombēšanai. Amalgamas izmantošana Eiropas Savienībā tiek ierobežota. Dažās valstīs amalgamas izmantošana ir aizliegta.
Stikla jonomēra plombes pārsvarā izmanto piena zobu ārstēšanai. Tās ir biosaderīgs materiāls, kas izdala fluora jonus, pasargājot zobus no kariesa veidošanās.
Plombēšana ir viena no kariesa ārstēšanas metodēm. Regulāras apskates laikā zobārsts savlaicīgi var pamanīt zoba bojājumu un uzsākt kariesa ārstēšanu. Jo ātrāk kariess tiks pamanīts, jo ātrāka un lētāka būs tā ārstēšana!
Izsaki savas domas
Izsaki savas domas