Ortodontija jeb kā mainīt sakodienu

Mūsdienu zobārstniecībā breketes un ortodontiskās kapes ir visbiežāk pielietotās sakodiena regulēšanas metodes. Ar to palīdzību var iztaisnot konkrētu zobu grupu vai visus mutē esošus zobus. Šīs metodes ir efektīvas, taču ne vienmēr var atrisināt sakodiena problēmas tikai pārvietojot zobus. Dažreiz ir situācijas, kad ir nepieciešams mainīt žokļa izmēru. Tādos gadījumos izmanto ortodontiskās plates un aparātus žokļu augšanas regulēšanai. Ja augšanas periods jau ir beidzies, tad vienīgā metode, ar kuras palīdzību ir iespējams mainīt zokļu izmērus, ir ortognātiskā ķirurģija. Ortodontiskās ārstēšanas nepieciešamību izvērtē zobārsts.

Kas ir ortodonts?

Ortodontisti strādā specializētākā jomā, iegūstot papildus apmācību pēc pamata zobārstniecības kursa. Viņu galvenā prioritāte ir zobu iztaisnošana. Visi ortodonti ir zobārsti, bet tikai daži zobārsti ir ortodonti. Speciālists diagnosticē pārmērīgus sakodienus, nepareizi novietotus zobus, žokļa problēmas u.c. Pēc diagnozes noteikšanas ortodonts cenšas atrisināt visas atklātās problēmas pēc iespējas ātrāk. Lai rūpētos par savu zobu stāvokli, ortodontiskās ārstēšanas plāns var palīdzēt atjaunot pārliecību par smaidu un iegūt veselīgākus zobus.

Kādos gadījumos ir nepieciešama ortodontiska ārstēšana?

Ortodontiska ārstēšana ietver nepareizu zobu un žokļu attiecību regulēšanu. Kāpēc būtu jāveic ortodontiska ārstēšana? Ar tās palīdzību var uzlabot: zobu estētiku, sejas simetriju, profilu, košļāsanas un runas funkciju, smaganu un periodonta veselību.  Daudzi cilvēki maldīgi uzskata, ka sakodienu ir iespējams koriģēt tikai bērnībā, kad tas līdz galam vēl nav noformējies. Mūsdienās zobu un sakodiena problēmas var risināt jebkurā vecumā.

Kādu “zobu taisnošanas” metodi vislabāk izvēlēties?

Atbildi uz šo jautājumu var sniegt tikai zobārsts, jo katram cilvēkam ir savas anatomiskas īpatnības, tāpēc pieeja ir individuāla.

Populārākā sakodiena regulēšanas metode mūsdienās joprojām ir breketes. Taču pēdējos gados aizvien vairāk sāk izmantot ortodontiskās kapes, jo ir pierādīts, ka ar to palīdzību var sasniegt brekešu lietošanai līdzvērtīgu rezultātu. Daudzus cilvēkus no sakodiena regulēšanas attur fakts, ka tas ir laikietilpīgs process, kas var aizņemt no 1 līdz 3-4 gadiem. Jāņem vērā arī fakts, ka dažreiz nevar iztikt bez zobu ekstrakcijām.

Populārākie brekešu veidi

Breketes darbojas laika gaitā pieliekot vienmērīgu spiedienu uz zobiem, lai pakāpeniski virzītu tos noteiktā vietā. Metāla breketes ir visizplatītākais breketes visā pasaulē. Agrāk tās bija ļoti apjomīgas un pamanāmas. Par laimi mūsdienās inovāciju un tehnoloģiju attīstība ir radījusi breketes mazākas, ērtākas un efektīvākas. Keramikas breketes ir izgatavotas no caurspīdīga, zobu krāsas materiāla. Tās darbojas tāpat kā metāla breketes, taču ir diskrētākas un mazāk pamanāmas.

Taisnošana ar kapēm

Zobu taisnošana ar kapēm būs piemērota tiem cilvēkiem, kuri grib, lai zobu ārstēšana notiek maksimāli nemanāmi, komfortabli un ātri. Pēc 3D rentgenizmeklēšanas un zobu modeļu atliešanas/izprintēšanas pacientam tiek plānota ortodontiska ārstēšana. Laboratorija izgatavo vairākas kapes, kuras ir jāmaina reizi divās nedēļās. Regulāri tās lietojot 22 stundas diennaktī, jūsu zobi tiks pakāpeniski pārvietoti, uzlabosies zobu estētika un sakodiens. Kapes ir viegli kopjamas un praktiski nemanāmas, kā arī tās izraisa mazāku diskomfortu, nekā breketes.

Nepareiza sakodiena koriģēšana var būtiski uzlabot dzīves kvalitāti. Svarīgi atcerēties, ka atbilstošu ortodontisku ārstēšanu jums varēs piemeklēt tikai zobārsts. Savlaicīga un atbilstoša sakodiena koriģēšana palīdzēs jums efektīvi un ātri tikt pie skaista un veselīga smaida.

Problēmas ar sakodienu? Piesakiet vizīti zvanot (+371 26557021) vai izmantojot mūsu kontaktformu.

Izsaki savas domas