Jūlija Katkeviča veicot endodontiju
Endodontijas procedūras vidū

Endodontija ir mūsdienīgs un efektīvs risinājums zobu iekaisuma procesu ārstēšanā. Endodonti un zobārsti nodrošina zobu aprūpi, bet dara dažādas lietas. Endodonts ir speciālists, kas koncentrējas uz sakņu kanālu ārstēšanu. Vēl salīdzinoši nesen, zobus ar nopietnām kariesa komplikācijām ekstrahēja, savukārt, šodien savlaicīga un kvalitatīva endodontiska ārstēšana jums var palīdzēt saglabāt zobus un skaistu smaidu.

Kariess var novest līdz zoba nerva iekausumam (pulpītam)

Kariess ir visizplatītākais zobu bojājumu veids. Kariesa ārstēšana ir viegla un ātra procedūra līdz stadijai, kad bojājums sasniedz lielu apjomu vai nervu. Ar laiku neārstēts kariozs bojājums paliek plašāks un dziļāks, zobs sāk sāpēt un parādās risks zobu zaudēt. Ja laicīgi neārstē kariozu zobu jeb tā dēvēto “caurumu”, attīstītās tāda komplikācija kā zoba nerva iekaisums (pulpīts). Neārstēta vai nepietiekami ārstēta pulpīta gadījumā infekcijas rezultātā zoba nervs atmirst un veidojas iekaisuma process kaulā (periodontīts). Savukārt, ja arī šajā iekaisuma attīstības stadijā pacients negriežas pie ārsta, tad sāk attīstīties mīksto audu iekaisums, parādās pietūkums un veidojas strutas (abscess).

Endodontijas cenas

 • Koferdama lietošana
  18€

 • Endodontiski ārstējama zoba atvēršana caur kroni
  61€

 • Tapas izņemšana no kanāla
  61€

 • Sakņu inlejas izņemšana no kanāla
  102€

Kas ir endodontists?

Endodontists ir zobārsts, kas specializējas noteiktu zobu slimību un infekciju ārstēšanā. Viņi apgūst papildu mācības, kas palīdz diagnosticēt un ārstēt zobu sāpes, un strādāt ar iekaisušu vai bojātu zobu sakņu kanālu. Endodontisti ārstē problēmas, kas saistītas ar zoba iekšpusi. Tā var iekaist vai inficēties dziļa zobu bojājuma, atkārtotas ārstēšanas vai traumatiska ievainojuma dēļ. Ja tas notiek, tad tieši endodontists ir speciālists, kas jāapmeklē. Endodonti var veikt vairākas procedūras, piemēram, sakņu kanālu ārstēšanu vai atkārtotu apstrādi, kas var glābt zobu, kas atkal inficējies vai iekaisis pēc sākotnējās sakņu kanālu tīrīšanas. Speciālisti izmanto progresīvas metodes, lai koncentrētos uz zobu ārstēšanu un sāpju mazināšanu, vienlaikus cenšoties saglabāt dabisko zobu.

Zoba nerva iekaisums (pulpīts)

Pulpa jeb tā saucamais “zoba nervs” ir zoba iekšējā daļa, kas satur asinsvadus un nervus.  Par dziļu kariesu liecina paaugstināts zoba jūtīgums uz aukstu, karstu vai saldu kairinātāju. Parasti, zobs sāk asi reaģēt uz temperatūru ar sāpēm, kad kariess sasniedz pulpu. Par neatgriezenisku pulpītu liecina arī sāpes, kas parādās bez kairinātāja iedarbības. Sāpes var izstarot pa visu sejas pusi, un, dažreiz, pacients uzreiz var nesaprast, ka pie vainas ir zobs.

Klīnikas endodontijas speciālisteNerva iekaisumam ir raksturīgas stipras sāpes, kuras parādās un pazūd bez acīmredzama iemesla. Raksturīgas ir nakts sāpes. Var būt nelielas sāpes uzkožot uz zoba. Šīs sāpes ir neatgriezeniska nerva iekaisuma pazīme. Ja nav īsti skaidrs, kurš zobs izraisa sāpes, tad pirms vizītes pie zobārsta nav ieteicams lietot pretsāpju zāles, jo tas var apgrūtināt diagnozes uzstādīšanu. Retāk pulpīts norit bez jūtamiem un manāmiem simptomiem. Līdz ar to, var gadīties, ka par iekaisumu pacients pat nenojauš, un tas var tikt atklāts zobārsta vizītes laikā. Tāpēc ir svarīgi regulāri apmeklēt stomatologu, jo laicīga profilaktiska izmeklēšana palīdz novērst lielu zobu bojājumu un iekaisumu veidošanos. Par laimi, pulpīts ir salīdzinoši viegli ārstējams. 

Pulpīta gadījumā vienīgais risinājums, lai saglabātu zobu, ir endodontija jeb tā saucamā “kanālu ārstēšana”.

Periodontīts

Ja pulpītisks zobs netiek ārstēts vai ārstēšana nav bijusi veiksmīga, tad attīstās nākošā iekaisuma stadija – periodontīts. Periodontītam ir raksturīgas sāpes uzkožot uz zoba, kas laika gaitā pastiprinās. Sāpes ir lokalizētas, līdz ar to, ir viegli noteikt vainīgu zobu. Periodontīta gadījumā visbiežāk mēģina zobu saglabāt. Zobārsts izvērtē endoārstēšanas iespējamību un prognozi, balstoties uz rentgenogrammu un karioza bojājuma apjomu un lokalizāciju. Otra ārstēšanas iespēja ir zoba raušana.

Ja pacients ilgi mokās ar sāpēm un pie periodontīta netiek sniegta stomatoloģiska palīdzība, tad attīstās abscess. Līdz ar pietūkuma veidošanos sāpes paliek mazākas, taču situācija pasliktinās. Arī abscesa gadījumā dažreiz var mēģināt zobu saglabāt, taču prognoze ir slikta. Abscesa veidošanās bieži vien noved pie zoba zaudējuma.

Endodontiska ārstēšana

No sākuma zobārsts veic izmeklēšanu, un tikai tad var sākt ārstēšanu. Procedūra tiek veikta, izmantojot vietējo anestēziju. Kariozu masu izņemšanai seko kanālu ārstēšana. Endodontiska ārstēšana tiek veikta zem palielinājuma, tādejādi nodrošinot maksimālu precizitāti. Ārstēšanas gaitā tiek taisīti vairāki rentgeni, kas palīdz noteikt diagnozi, precizēt sakņu kanālu garumu, pārbaudīt pildījuma kvalitāti.

Endodontiskā zobu ārstēšana sastāv no zoba kanālu tīrīšanas, kurai obligāti seko kanālu pildīšana un vēlāk zoba kroņa atjaunošana.

Parasti katru procedūru veic atsevišķā vizītē, taču ir gadījumi, kad tīrīšanu un pildīšanu vai pildīšanu un plombēšanu var apvienot vienā seansā. Endoārstēšanas laikā zobu sakņu kanāli tiek attīrīti no nerva atliekām un mikroorganismiem, kuri izraisīja iekaisumu. Kanālu tīrīšana ir komplicēta procedūra un var aizņemt ap stundu.

Ārsts vispirms izņem nerva atliekas, nosaka kanālu garumu ar apekslokatora un rentgena palīdzību, iztīra, izskalo un paplašina kanālus, kanālos tiek ievietots kalcija hidroksīds un zobs tiek slēgts ar pagaidplombi. Nākošu vizīti parasti nozīmē pēc 7-10 dienām. Otrā seansā zobārsts sapilda kanālus. Kanālu pildīšanai gandrīz vienmēr izmanto gutaperču. Pildījums cieši slēdz sakņu kanālus un pasargā tos no atkārtotas infekcijas iekļūšanas. Pēc pildīšanas seko zoba atjaunošana. Ja tā notiek atsevišķā seansā, tad zobs tiek slēgts ar pagaidu plombi.

Endodontiska ārstēšana

Klīnikas endodontijas speciāliste

  JK Diennakts Zobārstniecība

  Lielākā daļa mutes dobuma problēmu sākas tieši nepietiekamas zobu higiēnas dēļ.

  — Jūlija Katkēviča

  3 soļi līdz endodontijai

  Pieraksties

  Piesaki vizīti zvanot uz mūsu kontakttālruni vai izmanojot kontaktformu.

  Saņem Apstiprinājumu

  Saņem pieraksta apstiprinājumu 1-2 dienu laikā.

  Ierodies uz Procedūru

  Ierodies pie mums norādītajā laikā uz paredzēto procedūru.

  Lai pierakstītos uz endodontiju zvani: (+371) 26557021

  Vai izmanto kontaktformu.