Viss, kas jums jāzina par gudrības zobiem

Gudrības zobi, trešie dzerokļi jeb astotie zobi žoklī atrodas pašā zobu rindas galā. Tie šķiļas pēdējie, krietni vēlāk par pārējiem zobiem, šķilšanās process var notikt gadiem ilgi. Pateicoties tam, ka gudrības zobi parasti parādās vecumā no 17 līdz 25 gadiem, tātad, apzinātā vecumā, tie tiek saukti par gudrības zobiem. Taču bieži vien tie neattaisno savu nosaukumu un mēdz gadīties, ka tie neaug “gudri”. 

Kādas problēmas var radīt gudrības zobi?

Ne visiem cilvēkiem ir visi 4 gudrības zobi. Tie var būt  3,2 vai tikai 1, kā arī ir civēki, kuriem vispār nav gudrības zobu. Dažreiz gudrības zobi atrodas kaulā, bet nekad neizšķilas. Parasti tas notiek vietas trūkuma vai zobu nepareizas pozīcijas dēļ. Tie parasti neizrasisa diskomfortu un cilvēks par tiem pat nenojauš.

Problēmas parasti ir saistītas ar slīpi augošiem gudrības zobiem.

Evolūcijas gaitā gudrības zobi pamazām zaudē savu vietu žokļa kaulā. Tieši tāpēc mēdz gadīties, ka tiem nepaliek pietiekoši daudz vietas, lai izšķiltos taisni. Tie mēģina atrast sev vietu un aug šķībi, nereti spiežot uz blakus esošiem zobiem. Slīpi augošu gudrības zobu dēļ tiek traucēta higiēna starp septīto un astoto zobu, tāpēc nereti septītā zoba aizmugurējā kroņa daļā un saknē veidojas kariess. Saknes kariesa dēļ var zaudēt arī septīto zobu, ja to vairs nav iespējams restaurēt. 

Uz 7 zobu spiedošs gudrības zobs

Komplikācijas, ko izraisa slīpi augoši gudrības zobi

Sāpes un spiediens uz septīto zobu ir divi biežākie gudrības zoba ekstrakcijas iemesli. Ja gudrības zobam nepietiek vietas žokļa kaulā, ir svarīgi laicīgi to izņemt ārā.

Slīpi augošs gudrības zobs var deformēt sakodienu, jo tas rada spiedienu uz pārējiem zobiem un var sabojāt pat priekšzobu estētiku, pataisot tos šķībus.

Sarežģītas sakņu anatomijas dēļ šo zobu endoārstēšana un ekstrakcija var būt apgrūtināta. Šķilšanās laikā apkārt gudrības zobam veidojas smaganu kabata. Ja zobam nepietiek vietas žoklī, tad kabata saglabājas visu laiku. Tā ir šaura un dziļa sprauga starp zobu un smaganu. Smaganu kabatā nereti aizķeras un ilgstoši paliek uztura atliekas, kas bojājas un rada mikrobiem labvēlīgu vidi. Smaganu kabatas higiēna var būt stipri apgrūtināta vai pat neiespējama. Sakarā ar to, rodas nepatīkama smaka no mutes dobuma un pastāv risks, ka var sākties smaganas kabatas strutošana. Smaganas kabatas sastrutojums jeb perikoronāls abscess ir viens no biežākajiem gudrības zobu ekstrakcijas iemesliem.

Ko darīt, lai izvairītos no nepatikšanām sakarā ar gudrības zobiem?

Lai gudrības zoba šķilšanās nesagādātu cilvēkam liekas raizes, ir svarīgi laicīgi doties pie zobārsta. Jau pamanot pirmās gudrības zobu augšanas pazīmes, vajadzētu veikt profilaktisku apskati, kuras laikā ārsts veiks zobu izmeklēšanu un konstatēs, vai zobs aug pareizi, vai tam ir pietiekoši daudz vietas un vai tas ir vesels. Gudrības zobi nereti bojājas sakarā ar to, ka nav iespējams nodrošināt to kārtīgu tīrīšanu lokalizācijas dēļ. Kariozā bojājumā atrodas daudz mikrobi, kas rada nelabvēlīgu vidi visā mutes dobumā, tādējādi pakļaujot lielākam kariesa riskam pārējos zobus.

Zobārsta kabinets ir jāapmeklē arī gadījumā, ja gudrības zobu šķilšanās laikā cilvēks izjūt diskomfortu.

Ja gudrības zobam nepietiek vietas zokļa kaulā, tad pareizi būtu to laicīgi izraut, lai izvairītos no komplikācijām. Pirms uzsākt ortodontisku ārstēšanu noteikti vajadzētu pārliecināties par to vai cilvēkam ir gudrības zobi un vai tiem ir pietiekoši daudz vietas, lai ilgstošas ārstēšanas rezultāti netiktu apdraudēti. Ikgadējie profilaktiski zobārsta apmeklējumi ir atslēga zobu problēmu novēršanai.

Nomoka gudrības zobs? Piesakiet vizīti zvanot (+371 26557021) vai izmantojot mūsu kontaktformu.

Izsaki savas domas