Par zobu uzbūvi

Zobi ir kas tāds, ko redzam un izmantojam katru dienu. Zobi veicina cilvēka svarīgās barības košļāšanas, rīšanas, gremošanas, artikulētu skaņu veidošanas un estētikas funkcijas. Katra zoba sastāvdaļa kalpo noteiktam pilnvērtīgas dzīves uzturēšanas mērķim.

Zobu šķilšanās

Cilvēkam ir 2 zobu ģenerācijas – pirmie ir piena zobi (20) un īstie zobi

(32). Piena zobi sāk augt 3-6 mēnešu vecumā. Visi piena zobi izšķiļas līdz 2 gadu vecumam, 6 – 7gadu vecumā piena zobus pakāpeniski nomaina pastāvīgie zobi. Lielie dzerokļi jeb gudrības zobi var izšķilties aptuveni 18 gadu vecumā vai arī neparādīties vispār.

Zoba daļas

Cilvēka zobs ir sadalīts trīs dažādās daļās. Kronis ir zoba redzamā daļa. Tas aptver gandrīz divas trešdaļas no kopējās zobu struktūras. Kronis atrodas virs smaganām.

Kakls ir maza un šaura daļa, kas atrodas starp vainagu un zoba sakni, sakne sastāv no vienas trešdaļas zoba un ir dziļi kaulā, kas atbalsta zobu. Šī zoba daļa atrodas zem smaganām un ja zobi ir veseli, tā parasti nav redzama.

Zoba sastāvs

Zoba redzamā daļa ir kronis, zoba kakliņu apņem smaganas, bet zoba saknes ir iestiprinātas žoklī. Kroni no ārpuses klāj emalja, kas ir cietākie audi organismā. Emalja satur fluoru, zoba pamatmasu veido kalciju saturošs dentīns.

Zoba vidū atrodas pulpa, tā ir zoba struktūras visdziļākā daļa.

Tai ir bagātīgs asinsvadu un nervu krājums, kas palīdz uzturēt zobu vitalitāti. Pulpu, kas atrodas vainagā, sauc par koronālo mīkstumu, savukārt sakņu iekšpusē esošo mīkstumu sauc par radikulāru mīkstumu. Tā ir mīksta un dzīva zoba daļa, kas satur dentīnu veidojošas šūnas, kas pazīstamas kā odontoblasti.

Zobus iedala priekšzobos, acu zobos, lielajos un mazajos dzerokļos. Priekšzobi palīdz nokost pārtikas  kumosu. Acu zobi veido konusa formu, kas palīdz satvert ēdienu. Gan priekšzobiem, gan acu zobiem ir viena sakne. Dzerokļi sasmalcina barību, lielajiem dzerokļiem ir divas vai trīs saknes, bet mazajiem dzerokļiem ir viena, kas var sazaroties divās saknēs.

Lai arī zobi ir klāti ar spēcīgāko un cietāko minerālu organismā, nepietiekama higiēna un neregulāras speciālista vizītes tos var viegli sabojāt. Lai saglabātu visas funkcijas, par zobiem ir atbilstoši jārūpējas, tāpēc rekomendējam regulāri veikt zobu izmeklēšanas vizītes.

Izsaki savas domas