
Piena zobi, to šķilšanās, kopšana un ārstēšana
Visi zina, ka bērniem ir piena zobi, bet pieaugušiem-pastāvīgi. Ir daudz informācijas par pastāvīgu zobu nozīmi, kopšanu un ārstēšanu. Taču par piena zobiem parasti runā daudz mazāk.
Kas ir piena zobi un kad tie šķiļas?
Piena zobi ir pirmie zobi, kas bērniem sāk šķilties aptuveni 6 mēnešu vecumā. Taču mēdz būt gadījumi, kad tas notiek krietni ātrāk (3-4 mēnešu vecumā) vai arī ievērojami vēlāk ( 8-9 mēnešos). Pavisam ir 20 piena zobi: 10 augšžoklī un 10 apakšzoklī. Visi piena zobi parasti izšķiļas līdz 2 gadu vecumam.
Kad parādās “kaula zobi”?
Aptuveni 6 gadu vecumā piena zobi sāk mainīties pret pastāvīgiem. Piena zobi “izkrīt”, tos nomaina pastāvīgie, un izšķiļas atlikušie 8 kaulā esošie zobi. Tas parasti notiek aptuveni līdz 12 gadu vecumam. Vēlāk 17-25 gadu vecumā izšķiļas atlikušie četri dzerokļi, kas visiem ir zināmi kā gudrības zobi. Taču ne visiem tie ir un ne visiem tie izšķiļas.
Piena zobu šķilšanās process
Pirmo zobu šķilšanās dažreiz mazulim ir nepatīkams un sāpīgs process. Par to, ka bērnam sāk parādīties pirmie zobiņi, var liecināt siekalošanās, nemiers, bezmiegs, bieža raudāšana, paaugstināta ķermeņa temperatūra, diareja, ēstgribas trūkums, smaganu pietūkums. Lai simptomus mazinātu, bērns nereti cenšas košļāt un likt mutē dažādus priekšmetus un pirkstus.
Kā atvieglot zobu šķilšanos?
Lai atvieglotu diskomfortu, smaganu šķilšanās vietā var maigi pamasēt ar speciāli tam paredzētu gumijas birsti. Sāpju mazināšanai aptiekā var iegādāties speciālus lokālus līdzekļus ziedes, gēla vai spreja veidā, kas darbojas arī antibakteriāli. Temperatūras gadījumā noteikti būtu jākonsultējas ar ārstu.
Kā ir jākopj piena zobi?
Viens no visvairāk vecākus interesējošiem jautājumiem ir par pareizu piena zobu kopšanu. Daudziem cilvēkiem ir maldīgs uzskats, ka piena zobi ir jākopj tikai tad, kad tie izšķiļas visi. Taču tā nav taisnība. Bērnu zobu kopšana jāsāk līdz ar pirmo zobiņu.
Jau uz pirmajiem bērna zobiem veidojas zobu aplikums.
To var notīrīt ar speciāli tam paredzētu zobu birsti un minimālu bērnu zobu pastas daudzumu. Šādā veidā jūs ne tikai pasargāsiet mazuļa zobus no kariesa, bet arī pieradināsiet viņu pie mutes dobuma kopšanas procedūrām. Kad bērns ir paaudzies, jāļauj bērnam mēģināt tīrīt zobus pašam, taču līdz 8 gadu vecumam bērns to nespēs izdarīt pietiekoši kvalitatīvi, tāpēc vecāku uzdevums ir pārtīrīt ikreizi.).
Kad pienāk laiks doties uz pirmo vizīti pie zobārsta? Vai piena zobi ir jāārstē?
Viens no izplatītākajiem mītiem ir apgalvojums, ka piena zobus nav jēgas ārstēt. Taču tā tas nav, jo neārstēti piena zobi var izraisīt virkni problēmu. Piena zobs var sākt sāpēt un strutot. Kas, savukārt, var negatīvi ietekmēt pastāvīga zoba aizmetni.
Pirmā vizīte pie zobārsta ir jāplāno aptuveni 1 gada vecumā. Zobārsts izvērtēs zobu stāvokli un sniegs padomus par pareizu mutes dobuma kopšanu. Tālāk seko kontroles vizītes reizi 6 mēnešos. No 2,5-3 gadu vecuma ir ieteicams apmeklēt arī zobu higiēnistu. Higiēnists veiks profesionālu mutes dobuma higiēnu un sniegs padomus par mutes dobuma kopšanu mājas apstākļos.
Piena zobi, tāpat kā pastāvīgi zobi, ir pienācīgi jākopj. Tikai sekojot līdzi bērna mutes dobuma veselības stāvoklim un savlaicīgi apmeklējot zobārsta kabinetu, jūs variet nodrošināt savam bērnam skaistu un veselīgu smaidu!
Izsaki savas domas