
Kas ir zobakmens un kā ar to cīnīties?
Uztura atliekas veido uz zobiem mīkstu aplikumu. Ja aplikums ilgāku laiku netiek notīrīts, tas mineralizējas un pārvēršas par zobakmeni. Zobakmens ir ciets un to nav iespējams notīrīt mājas apstākļos.
Kā atpazīt zobakmeni?
Zobkmens izskatās kā dzeltenīga, brūna vai melna josla zobu spraugās un gar smaganu malām. Visvieglāk to ieraudzīt apskatot apakšējo zobu iekšējās virsmas. Zobakmens rada nepatīkamu smaku no mutes, smaganu jutīgumu, apsārtumu, pietūkumu un asiņošanu.
Kāpēc zobakmens ir bīstams?
Zobu aplikums rada labvēlīgu vidi baktērijām. Baktērijas, savukārt, izraisa mutes dobuma saslimšanas, piemēram, kariesu. Zobakmens vienmēr rada smaganu iekaisumu jeb gingivītu, bet vēlāk arī periodentītu. Gingivīta galvenā pazīme ir smaganu asiņošana, īpaši pēc zobu tīrīšanas. Periodentīta gadījumā cilvēks var izjust ne tikai diskomfortu, bet arī zaudēt dabīgus zobus.
Pie periodontīta aplikums krājas arī zemsmaganu rajonā, kur vēlāk veidojas zobakmens.
Zobakmens kairina kaulu un smaganas, izraisa kaula un smaganu iekaisumu un atkāpšanos. Agrīnā periodontīta stadijā vizuāli konstatē tikai smaganu iekaisumu, taču rūpīgas izmeklēšanas rezultātā tiek atklāts kaula zudums. Zobi paliek kustīgi un sāk migrēt, parādās spraugas un smaganu recesijas, tiek atsegtas zobu saknes. Tas ievērojami pasliktina zobu estētiku. Estētikas korekcija paliek sarežģīta.
Kā cīnīties ar zobakmeni?
Kārtīga un regulāra zobu higiēna palīdzēs izvairīties no zobakmens veidošanās un tā radītām sekām. Zobi ir jātīra katru dienu vismaz divas reizes ar zobu birsti no visām pusēm vismaz 3 minūtes. Svarīgi iztīrīt arī mēles virsmu, īpaši mēles aizmugurējo daļu. Pēc zobu tīrīšanas ar zobu birsti, zobus vajag arī izdiegot. Ar zobu diega palīdzību ir iespējams iztīrīt zobu aplikumu no starpzobu spraugām. Pēc diegošanas mute ir jāizskalo ar ūdeni vai mutes skalojamo līdzekli.
Higiēnista apmeklējums – obligāta procedūra.
Lai arī mājās tiek veikti obligātie mutes higiēnas pasākumi, nedrīkst aizmirst arī par higiēnista apmeklējumu. Reizi 6 mēnešos būtu ieteicams apmeklēt zobu higiēnistu. Tas ir speciālists, kurš veic profesionālu mutes dobuma higiēnu. Ar speciāla zobārstniecības aprīkojuma palīdzību higiēnists notīra zobu aplikumu un zobakmeni, kas veidojas grūti aizsniedzamās vietās un netiek notīrīts mājas apstākļos. Periodontīta gadījumā profesionāla mutes dobuma higiēna ir nepieciešama reizi trijos mēnešos, taču procedūru veic ārsts-peridontologs, kas specializējas smaganu patoloģiju ārstēšanā.
Zobakmens veidojas katram cilvēkam, taču labas higiēnas apstākļos, tas veidojas niecīgā daudzumā un ir viegli noņemams. Laba mutes dobuma higiēna un regulāri zobārsta kabineta apmeklējumi palīdzēs izvairīties no zobakmens izraisītām sekām saglabāt zobus skaistus un veselus!
Izsaki savas domas