Zobu labošana grūtniecības laikā

Grūtniecība, viennozīmīgi, ir ļoti īpašs dzīves posms katras sievietes dzīvē. Katra sieviete gribētu, lai tā norit bez liekiem uztraukumiem. Taču bērna gaidību laikā sievietes organismā notiek dažādas izmaiņas, kuras ietekmē visu ķermeni, tajā skaitā arī zobus. Tieši grūtniecības laikā sievietes bieži saskaras ar smaganu iekaisumu, tāpēc šajā rakstā apskatīsim, ko darīt, ja piemeklējušas zobu sāpes grūtniecības laikā.

Kā grūtniecība ietekmē zobu stāvokli?

Grūtniecības laikā sievietes organismā notiek gan hormonālas, gan anatomiskas izmaiņas. Toksikozes izraisīts pazemināts PH līmenis mutes dobumā, ēšanas paradumu maiņa, hormonālas izmaiņas, imūnsistēmas pavājināšanās – tie ir tikai daži no faktoriem, kas var ietekmēt grūtnieces mutes dobuma veselību. Plānojot grūtniecību, ir ieteicams apmeklēt higiēnistu un zobārstu. Speciālisti palīdzēs izārstēt un uzturēt mutes dobumu veselu, tas pasargās no problēmām grūtniecības laikā.

Zobu ārstēšana grūtniecēm

Pastāv ļoti izplatīts mīts, ka sievietes gaidību laikā nedrīkst veikt zobu ārstēšanu. Taču tā nav taisnība. Grūtniecības laikā drīkst veikt gandrīz visas ar zobu ārstēšanu saistītas procedūras. Izņēmumi būtu zobu implantu ievietošanas operācijas, gudrības zobu plānveida ekstrakcija un zobu balināšana. Gadījumā, ja grūtniece ir pamanījusi kādu zobu vai smaganu saslimšanas pazīmi, tai noteikti vajadzētu griezties pie zobārsta. Laicīgi neārstētas mutes dobuma saslimšanas var negatīvi ietekmēt gan sievietes, gan arī mazuļa veselību.

Jūlijas Katkevičas Rīgas zobārstniecības uzgaidāmā telpa

Kad grūtniecei ieteicams ārstēt zobus?

Pirmā grūtniecības trimestra laikā auglis ir vairāk pakļauts ārējo faktoru iedarbībai, sāk veidoties iekšējie orgāni un kauli. Savukārt, pēdējā jeb trešajā trimestrī grūtniecei būtu ieteicams maksimāli izvairīties no liekiem uztraukumiem un ilgstošām procedūrām.

Tieši tāpēc, zobu ārstēšanu grūtniecēm ārsti iesaka veikt otrajā trimestrī.

Taču gadījumā, kad rodas akūta nepieciešamība, zobus drīkst ārstēt arī pirmajos un pēdējos grūtniecības mēnešos.

Anestēzija un rentgens grūtniecības laikā

Vēl viens populārs mīts, kuru daudzi noteikti ir dzirdējuši – anestēzija un rentgens grūtniecības laikā ir bīstami auglim. Tā arī nav taisnība. Daudzas sievietes baidās apmeklēt zobārstu, jo uzskata, ka rentgena starojums ietekmē mazuļa veselību. Veicot rentgenu, grūtniecēm tiek uzlikts speciāls svina priekšauts, kas pasargā gan pašu sievieti, gan bērnu no rentgenstarojuma negatīvas ietekmes. Turklāt, starojums ir pavisam minimāls, un tas nekādā veidā neapdraud ne grūtnieci, ne bērnu.

Arī vietējā anestēzija neietekmē augļa veselību. Sievietei apmeklējuma laikā ir jāpastāsta zobārstam, vai sasistībā ar grūtniecību ir kādi sarežģījumi vai problēmas. Ja tādu nav, tad mūsdienu lokāla anestēzija ir pilnīgi droša.

Nobeigums

Ir ļoti svarīgi sekot līdzi savam mutes dobuma veselības stāvoklim. Grūtniecība arī nav izņēmums. Būtiski ir atcerēties, ka augļa veselībai ir bīstama neviss zobu ārstēšana, bet gan zobu un smaganu saslimšanas. Regulāra zobārsta kabineta apmeklēšana palīdzēs ne tikai novērst daudzas mutes dobuma problēmas, bet arī padarīt grūtniecības laiku patīkamāku un mierīgāku.

Nepieciešama zobu labošana? Piesakiet vizīti zvanot (+371 26557021) vai izmantojot mūsu kontaktformu.

Izsaki savas domas